Koronavirüse Karşı Giysiler Nasıl Temizlenmeli?

486
blank

2020’nin ilk günlerinden bu yana tüm dünyayı etkileyen ve binlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüsün yayılmasını önlemek için önlemler alınırken kişisel hijyen ve temizliğin önemi her fırsatta vurgulanıyor. Bu noktada kişisel hijyenin bir paçası olarak koronavirüse karşı kıyafetlerimizi kaç derecede yıkamamız ve nasıl temizlememiz gerekiyor?


Sağlık Bakanlığı, koronavirüsün Türkiye’de de görülmesinin ardından alınacak önlem ve kurallara dair birçok bilgilendirici paylaşımda bulunuyor.

KIYAFETLERİ KAÇ DERECEDE YIKAMAK GEREKİYOR?

Bakanlık web sitesinde ve sosyal medya hesaplarında paylaştığı koronavirüs riskine karşı 14 kural listesinde giysi temizliğine de dair; “Kıyafetlerinizi 60-90 derecede normal deterjanla yıkayın.” uyarısında bulundu.

blank

ORTAK KULLANMAYIN

Listede dikkat çeken bir diğer uyarı ise “Hiçbir kişisel eşyanızı (havlu gibi gündelik eşyaları)ortak kullanmayın” oldu.

blank

Bu süreçte, en az el yıkamak kadar giysi hijyenine de özen göstermek gerekiyor. Koronavirüse karşı alabileceğiniz kişisel önlemler çerçevesinde kıyafetlerinizi çamaşır makinesinde sıcak suyla yıkamanız önem arz ediyor. Günlük hayatta evdeyken de kıyafetinizi birden fazla kez değiştirmek hijyen açısından faydalı olacaktır.

TÜRKİYE’DEKİ KORONAVİRÜS VAKA SAYISI 5’E YÜKSELDİ

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs zirvesi sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye’de görülen koronavirüs vaka sayısının 5’e yükseldiğini ve vakaların hepsinin birbiriyle bağlantılı olduğunu açıkladı.