102 Yaşındaki Moda İkonu Iris Apfel Hayatını Kaybetti

1298

Moda dünyasının efsanevi ismi ABD’li tasarımcı Iris Apfel 102 yaşında hayatını kaybetti. Büyük, yuvarlak, siyah çerçeveli gözlükleri, parlak kırmızı ruju ve kısa beyaz saçlarıyla hafızalara kazınan Apfel maksimalist stiliyle moda tarihinin iz bırakan isimler arasındaydı.

Kendine has renkli zamansız stiliyle tanınan Iris Apfel cuma günü Florida Palm Beach’teki evinde hayatını kaybetti. 102 yaşındaki Apfel’in ölüm haberi yaklaşık üç milyon takipçisinin olduğu Instagram hesabından duyuruldu.

İKONİK SİYAH ÇERÇEVELİ GÖZLÜKLERİYLE HAFIZALARA KAZINDI

1921’de doğan Apfel, göz alıcı kıyafetleri, haute couture ve büyük boyutlu mücevherleri karıştırmasıyla ünlüydü. Büyük siyah çerçeveli gözlükleriyle tanınan Apfel,  geleneksel tarzdan uzak, kalıpları yıkan bir stil anlayışına sahipti.1950’li yıllarda iç mimarlık kariyerinden moda sektörüne geçiş yapan Apfel, stilde yaratıcılığın ve özgünlüğün anahtar isimlerinden biri oldu. Tarzı müze sergilerine ve Albert Maysles’in yönettiği “Iris” adlı belgesel filme konu oldu.

“TESADÜFİ İKON”

Kendisini “tesadüfi ikon” olarak adlandıran Apfel, 2018’de yayınladığı anılarını ve stil üzerine düşüncelerini içeren kitabına da bu ismi verdi.

Apfel verdiği bir röportajda “Güzel değilim ve hiçbir zaman da güzel olmayacağım ama bunun bir önemi yok” demişti. “Bende çok daha iyi bir şey var. Benim bir tarzım var.” ifadesini kullandı.


Apfel, sosyal medyada hayatının ilerleyen dönemlerinde ün kazandı ve Instagram’da yaklaşık 3 milyon takipçi topladı. Moda ve stil konularında bilgiler vererek ve son işbirliklerini teşvik ederek TikTok’ta 215.000 takipçi kazandı.

Bir TikTok videosunda “Şık olmak ve modaya uygun olmak tamamen farklı iki şeydir” dedi. “Modaya uygun olmanın yolunu kolayca satın alabilirsiniz. Stil, bence DNA’nızda var. Özgünlüğü ve cesareti ima ediyor.”

Iris Apfel Kimdir?

29 Ağustos1921’de New York’ta Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Apfel, aslen sanat tarihi eğitimi aldı, başta tekstil olmak üzere iç tasarım alanında uzmanlaştı.

Beyaz Saray’daki restorasyon projeleri de dahil olmak üzere onlarca yıl iç mimar olarak çalıştıktan sonra 80’li yaşlarında modayı belirleyen birisi, 97 yaşında da profesyonel bir model oldu.

Ünlü modacının 2014 yılında, ünlü yönetmen Albert Maysles tarafından “Iris” adlı bir belgeseli de çekildi. Apfel’in eşi 2015 yılında öldü. Çocukları yoktu.