Koronavirüse Karşı Alabileceğiniz Kişisel Bakım Önlemleri

438
blank

Türkiye’de 1 kişide koronavirüsün tespit edilmesinin ardından virüsün yayılmasını engellemek için önlemler artırılıyor. Peki ülkemize giriş yapan koronavirüse karşı alabileceğiniz kişisel bakım önlemleri neler?


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın basın toplantısında, Türkiye’de koronavirüs şüphesi olan bir kişinin test sonucunun pozitif çıktığını açıklamasından sonra pek çok vatandaş virüsten korunmanın yollarını araştırmaya başladı. Bakanlık, sosyal medya hesaplarında koronavirüse ilişkin vatandaşların mutlaka dikkat etmesi gereken kuralları paylaştı. Sağlık Bakanlığı herkesin sürekli olarak el yıkama alışkanlığı kazanmasının önemli olduğunu vurgularken, herkes ellerini dezenfekte etmek için anitbakteriyel jel,kolonya, bakteri karşıtı sabun gibi ürünlere yöneldi. Tüm bunların bunların yanı sıra koronavirüse karşı alabileceğiniz kişisel bakım önlemlerini sizin için derledik.
El Yıkama
Her fırsatta duyduğumuz ve önemini son derece kavradığımız önlemlerin başında el yıkamak geliyor. Ortak veya sık kullandığınız nesnelere temas ettikten sonra ellerinizi yıkamayı alışkanlık haline getirin. Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve su ile yıkayın.

blank


Yanınızda El Temizleme Jeli Bulundurun
Her zaman el yıkama imkanı bulamayabiliyoruz. Bu gibi durumlarda yanınızda küçük boy bir el temizleme jeli bulundurmak oldukça faydalı olacaktır. Alkol oranı yüksek formüllü bir ürün tercih ederek ellerinizi temizleyebilirsiniz.


Yüzünüze Dokunmayın
Mikropların bulaşma riski kirli ellerinizle yüzünüze dokunduğunuzda artıyor. Bu yüzden yüzünüze dokunmaktan kaçının.

Kişisel Eşyalarınızı Paylaşmayın
Hiçbir kişisel eşyanızı özellikle havlu gibi gündelik eşyaları ortak kullanmayın.

Düzenli ve Yeterli Uyku
Bağışıklık sisteminize destek için en az 7-8 saat düzenli uyuyun.

blank


Hareketsiz Kalmayın
Daha zinde bir vücut için spor yapmayı ihmal etmeyin. Düzenli olarak egzersiz yapılmalı ve bol hareket edilmelidir.

Beslenmeye Dikkat
Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak önemli bir faktör. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenin. Beslenme alışkanlıkları özellikle C vitamini açısından zengin olmalı. Bunun dışında doktor kontrolünde vücudun direncini artıran koruyucu vitaminler de tercih edebilirsiniz.