Kütahya’da Şaşırtan Keşif! 2 Bin Yıllık Makyaj Malzemesi Bulundu

1146

Kütahya’da Aizanoi Antik Kenti’nde dikkat çekici keşif yapıldı. Roma dönemi kadınların 2 bin yıl önce kullandığı bijuteri ürünleri ve makyaj malzemeleri gibi kozmetik ürünlerine ait kalıntılar gün ışığına çıkarıldı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından yürütülen kazı çalışmaları sırasında Zeus Tapınağı’nın doğusundaki çarşıda, 2 bin yıllık dükkanlar bulundu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun, Antik kentin çarşı alanında yürütülen çalışmalarda bijuteri dükkanı bulunduğunu söyledi. Dükkan içerisinde çeşitli takı ürünlerinin yanı sıra 2 bin yıl öncesine ait makyaj malzemeleri ortaya çıkarıldı. Antik kent çevresinde keşfedilen yazıtlar, bölgenin tarihi hakkında önemli bilgiler veriyor .Antik kentteki son bulgular, kadınların 2 bin yıl önce de makyaj yaptığını gösterdi.

DPÜ Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun, “Antik dönemde de bayanlar makyaj yapıyorlardı, kolyeler takıyorlardı, saçlarını güzel gösterecek şekilde dizayn ediyorlardı” açıklamasında bulundu.

Kazıda ele geçirilen malzemelerin türlerine de değinen Coşkun, sözlerine şöyle devam etti:

“Bulgulardan en şaşırtıcı olanı tıpkı günümüzdeki allık ve far gibi makyaj boyalarıyla karşılaşmamızdı. Tabii ki bunlar çok iyi korunmuş durumda karşımıza çıkmıyor. Bazen bir milimetrelik bazen iki milimetrelik parçalar halinde bulunuyorlar. Kazıda tamamen bütünlüğünü korumuş bir parça da bulduk. Antik Roma İmparatorluğunda allık ve far gibi makyaj malzemelerinin genellikle istiridye kabuklarının içine konularak kullanıldığını biliyoruz. Bizim kazdığımız dükkanda da yine bol sayıda istiridye kabuğu karşımıza çıktı.” (Kaynak: AA)