Islak Saçla Uyumanın 5 Zararı

0
1035
blank

Yaz aylarında duş sonrası ıslak saçlarla uyumak serinlemek için sıkça başvurulan bir yöntem. Peki ıslak saçlarla uykuya dalmanın rahatınızı kaçıracak birçok zararı olduğunu biliyor muydunuz?

Gece uyumadan önce duş alıp rahat bir uykuya hazırlanmak, uykunun daha rahat gerçekleşmesi için yapılan güzel bir yöntemdir. Duş, kasları rahatlattığından ve günü stresinden uzaklaştırdığından dolayı, uyumadan önce duş yapmayı bağımlı kılıyor diyebiliriz. Fakat masum düşüncelerle yapılan bu davranış ne yazık ki sağlık için çeşitli problemlere neden olabiliyor. Peki, güzel bir duşun ardından ıslak saçla uyumanın zararlar nelerdir?

Saç Kırılması

Saçlarınızın sağlıklı şekilde kalmasını istiyorsanız, uyumadan önce duş alma konusunda iyi düşünmeniz gerekir. Duş alan kişiler ileri ki zamanlarda saç tellerinde güçsüzlük ve saç kırılması gibi problemler gözlemleyebilirler. Bu sorunların olmasını istemiyorsanız ıslak saçla uyumamanızda fayda var.

Yağlı Saçlar


Islak saçla uyumak, saçlarınızda olan yağ miktarını arttırabilir ve bu şekilde saçlarınız yapışkan bir tabakalarla sarılabilir. Böyle bir problemin oluşmasında en büyük etken yağ bezelerin de gerçekleşen değişiklikler ve kafa derisinde bulunan pH seviyesinin dengesiz hale gelmesidir.

Cilt Enfeksiyonu


Çeşitli mikroorganizmaların üremesi için ıslak saç çok güzel bir zemindir. Islak saçla uyuma alışkanlığı olan kişiler cilt enfeksiyonlarına yakalanabileceklerini mutlaka bilmelidirler. Yatılan yatağın sıcaklığı bakterilerin ve mantarların büyümesi için güzel bir ortam kazandırır. Böylece saç dipleri ve kafa derisinde mantar veya çeşitli tahriş durumları gözlemlenebilir.

Soğuk Algınlığı ve Alerji


Saçlarınız ıslakken uyuduğunuz zaman vücut sıcaklığında oluşan değişimler nedeniyle bağışıklık sisteminiz zayıflayabilir. Ayrıca soğuk algınlığı ve alerji problemlerini tetikleyebilir. Saçların uzun zaman ıslak kalmasına bağlı olarak savunma mekanizmasında güçsüzlük görülür. Böylece bakteri ve virüslerin vücuda girmesinde kolaylık sağlar.

Kas Ağrıları


Kas ağrısı pek çok sebebe bağlı olarak gelişebiliyor. Fakat bunlardan bir tanesi ıslak saçla birlikte uyumaktır. Vücudun sıcaklığı aniden değişeceği için kan dolaşımı ile alakalı çeşitli problemler ortaya çıkabilir. Bu durum ise gerilim ve kas spazmını tetikler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here