Gülriz Sururi, Bebekleriyle Kız Çocuklarına Umut Oluyor

0
96
blank

Kız çocuklarının eğitim masraflarını karşılamak için bez bebekler üreten kadınların hayata geçirdiği “Puduhepa ve Kız Kardeşleri” projesinin üçüncü bez bebeği tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi oldu.

Tarihteki ilk barış anlaşması olan Kadeş’te mührü bulunan Hitit Kraliçesi Puduhepa’dan ilhamla 2018 yılında başlatılan “Puhudepa ve Kız Kardeşleri” projesinde ikinci bez bebek NASA’da çalışan ilk Türkiyeli astrofizikçi Dilhan Ege Eryurt adına üretilmişti. Projenin üçüncü bez bebeği ise yaşamı boyunca sanat ve kız çocuklarının eğitimi için çalışan Gülriz Sururi oldu.

blank

Gülriz Sururi adına “Gülriz Sururi Yeniden” projesinde oluşturulan bez bebekler için Türkiye’nin dört bir yanından 50’den fazla kadın üretim sürecinde yardımcı oluyor.
18 KIZ ÇOCUĞUNUN EĞİTİM MASRAFI KARŞILANDI

“Puhudepa ve Kız Kardeşleri” projesinden elde edilen gelirle bugüne dek 18 kız çocuğunun iki yıllık eğitim masrafı karşılandı. Elliden fazla kadının ekonomiye katılması sağlandı.

blank

Onlarca köy okulunda binlerce çocukla buluşan proje ekibi, toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Ekip şimdi projenin geliştirilmesini istiyor. Bu kapsamda çizgi film ve köy öğretmenleri için aktivite setleri hazırlamak, lisanslı ürünlerin çıkması ve 2022’de
uluslararası açılım hedefleniyor.

blank

“PUDUHEPA VE KIZ KARDEŞLERİ” KADINLARA DA UMUT OLDU

Renan Tan Tavukçuoğlu’nun iki yıl önce hayata geçirdiği “Puduhepa ve Kız Kardeşleri” sosyal sorumluluk projesi kısa sürede büyüyerek onlarca köye ulaştı ve binlerce çocuğun hayalini gerçekleştirmesine katkı sundu. Proje eğitim hakkından mahrum kalan kız çocuklarına ve iş yaşamına katılamayan pek çok kadına da destek veriyor.

blank
blank

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here