Aralıklı Oruç Diyetinin Bilinmeyenleri

323
Image by user14908974 on Freepik

Aralıklı oruç diyeti (Intermittent Fasting) son zamanlarda oldukça dikkat çeken ve uygulanan diyet türlerindendir. Aslında Aralıklı oruç diyeti tam olarak bir diyet programı değildir. Gün içinde tükettiğimiz yiyecekleri belli bir düzene göre tüketmemizdir.

Aynı zamanda aralıklı oruç diyetini; gün içerisinde belirlenmiş zaman dilimlerinde hiçbir besinin alınmadığı ya da haftanın belirlenmiş günlerinde enerji alımında farklı kısıtlamalar yapılan bir beslenme programı olarak tanımlayabiliriz. Aralıklı oruç diyetinin uzman diyetisyenler eşliğinde yapılması son derece önemlidir.

Aralıklı Oruç Kimler İçin Uygun Değildir?

Şeker hastalığı/diyabeti, kan şekeri ile ilgili problemi, düşük tansiyonu, yeme bozukluğu olanlar ve Beden Kitle İndeksi (BKİ) 18.5 ve altında olanlar aralıklı oruç diyeti yapmamalıdır. Ayrıca sporcular ya da yoğun egzersiz yapanların, düzenli ilaç kullananların, hamilelerin, emziren annelerin, ergenlerin ve hamile kalmaya çalışan kadınların aralıklı oruç diyetini uygulamaları sakıncalı olabilir.

Aralıklı Oruç Diyetinin Yöntemleri

Aralıklı oruç diyetinin birkaç çeşidi var. Bunlardan en popüler olanları ise;

16:8 Yöntemi: 16 saat aç kalınıp (uyku dahil), 8 saat yemek yenilen şeklidir. Örneğin; 11.00-19.00 saatleri arasında yemek yiyip, günün geri kalan kısmında herhangi bir besin tüketilmemesi gerekir.

5:2 Yöntemi: Haftanın 5 günü normal, haftanın 2 günü çok kısıtlı kalori içeren (500-800 kcal/gün) besinler tüketilir. Bu noktada önemli olan ise kısıtlı yemek yenecek olan iki günün peş peşe olmamasıdır. Bu sağlık açısından çok önemlidir. Kısıtlı yemek yenilen günlerde normal günlerde tüketilen besin miktarının 4’te 1’i tüketilir.

Ye/Dur/Ye Yöntemi: Haftada bir veya iki kez 24 saat oruç tutulan yöntemdir. Örneğin; bugünkü akşam yemeğinden yarın yiyeceğiniz akşam yemeğine kadar aç kalmanız gerekir.


Image by timolina on Freepik

Aralıklı Oruç Diyetinin Faydaları

Aralıklı oruç diyetinin yararlarını tam anlamıyla görebilmek için beslenme programınızın sağlıklı besinlerle planlanması ve gün içerisinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besin öğelerinin alınması oldukça önemlidir. Doğru bir şekilde yapıldığı takdirde aralıklı oruç diyetinin sağlık için yararları şöyle sıralanabilir;

  • İnsülin duyarlılığını artırır,
  • Vücuttaki insülin direncinin azalmasına fayda sağlayabilir,
  • Kan şekeri regülasyonunu sağlayarak Tip2 diyabete karşı koruyucu olabilir,
  • Enerji kısıtlamasından kaynaklanan ve kötü kolesterol olarak bilinen vücuttaki trigliserit seviyesini düşürebilir.

Aralıklı Oruç Diyetinin Yol Açabileceği Zararlar

Aralıklı oruç diyeti, eğer doğru bir şekilde uygulanmazsa kadınlarda bazı hormonal dengesizliklere neden olabilir. Yapılan bazı çalışmalar; uzun süre uygulanan aralıklı oruç diyetinin, kadınların hormonal dengesi üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ve doğurganlıkla ilgili bir takım sorunlara neden olabileceğini göstermiştir.