e-Devlet’in Depremle İlgili Sunduğu Hizmetler!

287

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler büyük yıkıma neden oldu. Binlerce vatandaşımız hayatını kaybederken çok sayıda bina yerle bir oldu. Yardım kampanyaları, sahada çalışan gönüllüler, sivil toplum kuruluşları ve yurdun dört bir yanından gelen yardım seferberliği ile depremin yaralarını sarmak için çalışmalar devam ediyor. e-Devlet platformu da yaşanan büyük afetin ardından depremzedeler için pek çok hizmet devreye soktu.

İşte e-Devlet’in depreme dair sunduğu tüm hizmetler…

Afetzedeler için geçici kimlik belgesi oluşturma

Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası kimliklerine ulaşamayan depremzedeler, kendileri ve aileleri için geçici kimlik belgesini e-Devlet üzerinden oluşturabilecek. Barkodlu geçici kimlik belgesi, üç ay, yeni kimlik kartı alınıncaya kadar geçerli olacak.

Toplanma alanlarını sorgulama

Bu hizmeti kullanarak afet ve acil durum toplanma alanlarını sorgulayabilirsiniz. Afet ve acil durum toplanma alanları herhangi bir afet sırasında toplanılmaya uygun güvenli alanlardır. Hizmete bu adresten erişebilirsiniz.

Hasar tespiti sorgulama

Bu hizmeti kullanarak, Afet sonrası binalardaki hasar tespit çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Binalar, hasarsız, az hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı ve acil yıkılacak binalar olmak üzere toplamda 5 farklı hasar tespit durumuna sahiptir. Hizmete bu adresten erişebilirsiniz.

Poliçe sorgulama

Bu hizmet ile Doğal Afet Sigortalar Kurumu aracılığıyla yaptırdığınız doğal afet sigortanızın poliçesini sorgulayabilir, poliçenize ait tüm sorgulayabilir, poliçenize ait tüm bilgileri alabilirsiniz. Hizmete bu adresten erişebilirsiniz.

Fay hattı sorgulama

MTA ve AFAD tarafından listelenen fay hatları, birkaç adımda kolayca görüntülenebiliyor. Fay haritası ile hangi şehir ya da ilçeden fay hatları geçtiğini listeleyen iki kurum, bu bilgileri belirli periyotlarda güncelliyor. Türkiye fay haritası görüntüleme ekranı, internet üzerinden kolayca görüntülenebilmektedir. Hizmete bu adresten erişebilir, e-Devlet giriş bilgilerinizi kullanarak hizmetten yararlanabilirsiniz.