Home ÜNLÜLER Merve Dizdar Cannes Film Festivali’nin En İyi Kadın Oyuncusu Seçildi

Merve Dizdar Cannes Film Festivali’nin En İyi Kadın Oyuncusu Seçildi

299

Ünlü oyuncu Merve Dizdar, Nuri Bilge Ceylan’ın Kuru Otlar Üstüne adlı filmindeki performansıyla Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu.

Ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan filmi Kuru Otlar Üstüne, 16 Mayıs’ta başlayan 76’ncı Cannes Film Festivali’nde dünya prömiyerini yaptı.

Filmde “Nuray” karakterini canlandıran oyuncu Merve Dizdar, performansıyla Cannes Film Festivali’nin En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu. 76’ıncı Cannes Film Festivali’nde ‘En iyi kadın oyuncu’ ödülünü kazanan Merve Dizdar, Türk sineması adına bir ilke imza atarak Cannes Film Festivali’nde ödül kazanan ilk Türk kadın oyuncu oldu.

Merve Dizdar’ın Ödül Konuşması

Dizdar, ödül konuşmasında filmdeki “Nuray” karakterine ilişkin karakteri tanımak için çok çalışmasına gerek kalmadığını ifade ederken sözlerini şöyle sürdürdü; “Filmde canlandırdığım Nuray karakteri inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele veren ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak, Nuray’ın ve Nuraylar’ın duygusunu doğduğum günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor.

Bu ödülü, Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için ve bu ödülü, kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum.”

En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi olan Merve Dizdar, isminin açıklandığı sırada şaşkınlığını gizleyemedi.

Fransa’nın Cannes şehrinde, bu yıl 76’ncısı düzenlenen Cannes Film Festivali kapsamında Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği ve senaryosunu Ebru Ceylan ve Akın Aksu ile birlikte yazdığı Kuru Otlar Üstüne filminin gösterimi yapıldı.

Gösterime, filmin yönetmeni Nuri Bilge Ceylan ve oyuncu kadrosu; Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar, Musab Ekici, Ece Bağcı, Cengiz Bozkurt, Münir Can Cindoruk, Elif Ürse, Erdem Şenocak, Elit Andaç Çam, Nalan Kuruçim katıldı.