Yılın Kelimesi Belli Oldu: Aşı

237
blank

Dünyanın en büyük İngilizce sözlüğü Oxford Languages, yılın kelimesini seçti. Yılın en çok kullanılan kelimesi “vaccine” yani aşı kelimesinin kısaltılmış hali olan “vax” oldu.

2013 yılından bu yana her yılın en çok kullanılan kelimesini seçen Oxford English Dictionary, 2021 yılının kelimesini seçti. Oxford İngilizce Sözlüğü kıdemli editörü Fiona McPherson, yaptığı açıklamada, 2021’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle aşıyla ilgili kelimelerin kullanımının arttığını belirtti.

“Bu Yıl 72 Kat Fazla Kullanıldı”

McPherson, bu yıla kadar nadiren kullanılan “vaccine” kelimesinin kısaltılmış hali “vax”in kullanımının 2021’de 72 kat arttığını dile getirdi. McPherson, “vax”ı bu yılın kelimesi olarak belirlediklerini ifade etti.

blank

“İlk Olarak 1799’da Kullanıldı”

İlk olarak 1799’da İngilizcede rastlanılan “vax” kelimesi aslında Latince “vacca” kelimesinden türemiş durumda. İngiliz doktor ve bilim insanı Edward Jenner’in 1790’ların sonlarında ineklerde görülen hafif bir enfeksiyon için ürettiği ilaca verilen bu isim ilerleyen yıllarda nadiren kullanılmıştı.

Günlük olarak güncellenen 14.5 milyardan fazla kelime içeren haber içeriklerinden sözlük bilimcilerin araması ve analiz etmesi sonucu ortaya çıkan bu kelime ilerleyen günlerde daha fazla hayatımızda yer edecek gibi duruyor.

Image by ronstik from Pixabay 

Image by Mircea – See my BEST collection from Pixabay