Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

1613

Günümüzde çiftlerin yaklaşık yüzde 15’i normal yollarla çocuk sahibi olamamaktadır. Bu nedenledir ki çiftler üremeye yardımcı birçok teknikten faydalanmaktadır. Bu yöntemlerin başında ise tüp bebek tedavisi gelmektedir. Peki nedir bu tüp bebek tedavisi? Kimler bu yöntemle çocuk sahibi olabilir? Başarı oranları nelerdir? Ülkemizde tüp bebek tedavisinin ortalama fiyatı nedir? Gelin bu soruların cevaplarına birlikte bakalım.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ NEDİR?

Tüp bebek (IVF) yöntemi, çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanan bir yardımcı üreme tekniğidir. Günümüzde en çok tercih edilen kısırlık tedavilerinin başında “Tüp bebek” gelir. Tüp bebek tedavisi, kadın üreme hücreleri olan yumurtaların ve erkek üreme hücreleri olan spermlerin toplanarak vücut dışında, laboratuvar ortamında bir araya getirilerek döllenmenin elde edilmesini sağlayan tedavi sürecini kapsamaktadır.

Doğal gebelikten farkı dölleme işleminin laboratuvar koşullarında gerçekleştirilmesi ve döllenen yumurtaların anne rahmine tekrar geri yerleştirilmesidir.

KİMLER BU YÖNTEMLE ÇOCUK SAHİBİ OLABİLİR?

Bu tedavi yöntemi; nedeni açıklanamayan kısırlık, enfeksiyon, tüplerde tıkanma, erkeğin sperm kalite düşüklüğü, kilo problemleri veya ileri yaşın getirmiş olduğu sorunlar nedeniyle çocuk sahibi olamayan kişilere uygulanabilir. Tüp bebek tedavisinde yaş da oldukça önemlidir. Eğer yumurtalık rezervinin iyi olduğu tespit edilirse, 45 yaşına kadar tüp bebek tedavisi yapılabilir. Ancak yine de kadınların 35 yaşından sonra yumurta sayısı azalır, yumurtlama bozulur ve yumurtanın kalitesi kötüleşir. Yumurtalık rezervleri tüp bebek için uygun olsa bile tüp bebekte başarı şansı da düşmektedir. Bu sebeple kısırlık sorunu yaşayan kadınların çocuk sahibi olabilmeleri için ileri yaşları beklemeden tedaviye başlaması son derece önemlidir.

Eğer herhangi bir korunma yöntemini kullanmadan cinsel ilişkide bulunulmasına rağmen 1 yıl ve daha fazla süre boyunca gebelik oluşmadıysa, infertilite konusunda bir Tüp Bebek Merkezi’ne başvurulabilir.

BAŞARI ORANLARI NELERDİR?

Tüp bebek tedavisinin başarı ölçütü tedavinin bitiminden 9 ay sonra sağlıklı bir bebekle evinize dönebilmenizdir. Ülkemizde genel olarak her üç çiftten biri ilk tüp bebek denemesinde çocuk sahibi olabildiği bilinmektedir. Uzmanlara göre 2027’ye kadar dünyada tüp bebek başarı oranlarının yüzde yüze çıkabileceği öngörülmektedir. Türkiye, tüp bebekteki başarı oranları açısından Avrupa ülkeleri arasında 5’inci, dünyada ise 7’inci sıradadır. Tüp bebek tedavisinde en yüksek başarı oranına sahip ülke ise ABD’dir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN ORTALAMA FİYATI NEDİR?

Ülkemizde güncel tüp bebek tedavisi fiyatları, 2022 yılı itibariyle yaklaşık olarak 12 bin 800 TL ile 20 bin TL civarında değiştiği bilinmektedir. Öte yandan Tüp bebek tedavi ücretleri, tedavi sürecinde uygulanan ek tedavilere göre değişmektedir. Bu nedenle tüp bebek tedavisine başlamayı düşünen çiftlerin, mutlaka tedaviye başlamadan önce başvuracakları Tüp Bebek Merkezlerinden güncel ve detaylı tüp bebek fiyat bilgisi istemelerinde fayda olacaktır.