D Vitamini Faydaları Nelerdir?

0
93
blank

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve kemik sağlığı açısından oldukça önem taşıyan D vitamini eksikliğinde birçok sağlık sorununa yol açabiliyor. Peki D vitamini hangi besinlerde bulunuyor ve faydaları nelerdir?

D vitamini en çok güneşten alındığı için kış aylarında düşme riski oldukça fazla olmaktadır. Yaz aylarında mutlaka sahilde, balkonda veya evinizin güneş aldığı bir yerde bulunarak bu vitamin ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. D vitamini olan kişiler kendisini her zaman dinç ve güçlü hisseder. Hastalıklara karşı da koruma yönünden etkili bir vitamindir.

D Vitamini Vücuda Nasıl Etki Sağlar?

Vücuda en önemli etkisi direnç sağlamasıdır. Yorgunluk ve halsizlik hissi her zaman D vitamini eksikliğinden kaynaklı olarak gelişir. Sabah uyandığınızda yatağınızdan zor bir şekilde kalkıyorsanız ve kaslarınızda ağrı hissediyorsanız bu durum D vitamin eksikliğinin göstergesi olmaktadır. D vitamini alan bir kişi sabahları dinç ve ağrısız bir şekilde kalkar. Her zaman enerjik ve güçlü hisseder. Vücudumuzda bulunan kemiklerin sağlığı açısından çok önemli rol oynadığından mutlaka D vitamini eksikliğinde takviye kullanılması gerekir.

D Vitamininin Faydaları
D vitamininin faydalarını şöyle sıralayabiliriz:
Kemik sağlığının korunmasında yardımcıdır.
Diyabet riskini en aza indirir.
Hastalıklara ve virüslere karşı direnç sağlar.
Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruma gösterir.
Kilo verme konusunda destek sağlar.

D Vitamini Bulunan Yiyecekler

Kışın güneşin etkisinin azalması ile birlikte D vitamini problemleri yaşanabilir. Bu problemlerin yaşanmasını önlemek amacıyla içerisinde D vitamini bulunan yiyeceklerden tüketilmesi, vücuda D vitamini alımında gayet etkili olacaktır. Süt, somon, istiridye, uskumru, karaciğer, yumurta, peynir, yoğurt, mantar, maydanoz, ton balığı ve yulaf gibi yiyeceklerde oldukça fazla D vitamini bulunur.

Bunları kışın tükettiğinizde D vitamini oranınızı dengelemiş olacaksınız. Ayrıca tespit edilen D vitamini eksikliğinde doktor kontrolü ile eczanelerden takviye olarak D vitamini alarak vücudunuza ekstra destek sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here