Daniel Lismore’un Çöpten Mücevherlere Süslenen Giyilebilir Sanatı

408

İngiliz sanatçı Daniel Lismore’un çöplerden mücevherlerle süslü başlıklara kadar birçok parçayı içeren anıtsal “giyilebilir sanat” eserleri geçtiğimiz günlerde Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi’nde sergilendi.

Sıra dışı koleksiyonlarıyla dikkatleri üzerine toplayan İngiliz sanatçı Daniel Lismore, geçtiğimiz Cuma günü giyilebilir sanatı Londra’ya getirdi. Mücevherlerle süslenmiş dikkat çeken başlıklardan çöplere kadar birçok detayı barındıran parçalar Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi’nde ilgi odağı oldu.

2 Metre Uzunluğundaki Tasarımlar Yakından İncelendi

Konuklardan biri sanatçı Lismore tarafından giyilen yaklaşık 2 metre uzunluğundaki parçaları yakından incelemeye davet edildi.

Hazırlanması Ne Kadar Sürdü?

Lismore, parlak renkli kumaşlar ve metalik süslemeler içeren parçaların bir araya getirilmesinin iki saat ile sekiz ay arasında sürdüğünü ve dünyanın dört bir yanından insan ve nesnelerden ilham alındığını söyledi.

“Yüzlerce Hikayeden İlham Alıyor”

“Her parçada yüzlerce hikaye var” diyen heykeltıraş ve tasarımcı Cuma günü giydiği parçanın en ağırları arasında olduğunu ve kişisel öneme sahip parçalar içerdiğini söyledi.

Ünlü sanatçı, bir şeylerin güzel olmak için pahalı olmaması gerektiğine inanıyor, bu yüzden çöp torbaları ve sokaklarda bulduğu nesneleri kullanarak her şeye ikinci bir faydalı hayat vermeye çalışarak giyilebilir parçalar ortaya çıkarıyor.